دانشنامه روانشناسی مردمی
علیرضا نوربخش (مشاور بالینی)

کارگاه T.A (جلسه ۵)

آسیب شناسی روانی – طرد

طرد نوعی رفتار ثابت و قابل پیش بینی است که شخص در موقعیتهایی که به نحوی تهدید آمیز می باشد تا آنجا که می تواند با استواری آن را ادامه می دهد.

«والد» ثابت یا «کودک» ثابت یا «بالغ» ثابت معمولا عارضه ابتدایی طرد دفاعی در موارد مختلف در برابر دو جنبه دیگر است.(منبع: اریک برن، تحلیل رفتار متقابل، ترجمه اسماعیل فصیح، ص۳۷)

توضیح:
منظور از پاراگراف بالا ، این است که:

طرد ، در واقع نوعی از رفتار محسوب می شود که جنبه دفاعی دارد و در موقعیت ها یا شرایط تهدید آمیز به کار گرفته می شود و فردی که این رفتار را اتخاذ می کند تمایل دارد که این رفتار را تا هر اندازه که ممکن است ادامه دهد.

طرد ، یکی از سه حالت من یا همان (والد ، بالغ ، کودک) را هدف قرار می دهد و در واقع یکی یا دو حالت از حالات من برای دفاع در برابر موقعیت یا شرایط تهدید آمیز کنار گذاشته یا به اصطلاح طرد می شود. در کل می توان گفت که در مسأله طرد ، فرد یکی یا چند قسمت از ساختار شخصیتش رو کنار میگذارد .

بنابراین ، در مسئله طرد چند حالت امکان پذیر است:

۱) اگر کودک طرد شود، فرد خشک ، خسیس ، متعصب ، کلیشه ای و بدون انعطاف می شود و شوخ طبعی خود را هم از دست می دهد . می توانیم بگوییم که فردی با صفات مذکور، کودک خود را طرد کرده است.

۲) اگر بالغ طرد شود، فرد گاهی غمگین و گاهی شاد می شود و قدرت واقعیت آزمایی منطقی خود را از دست می دهد.

۳) اگه والد طرد شود، مصداق این حالت شارلاتان ها هستند که در نهایت ذکاوت و مدیریت که از خصوصیات بالغ است ،سعی می کنن خواهش ها و تمایلات عیر منطقی و خطرناک کودک رو محقق کنند.

می توان طرد را به نشان دادن کارت قرمز و اخراج افراد در مسابقات ورزشی تشبیه کرد یعنی اخراج یکی یا دوتا از حالت من یا همان (والد ، بالغ ، کودک).

 

۰ ۰ رای ها
رأی دهی به مقاله

* درود بر شما که با حمایت خود و دعوت دیگران به مطالعه مقالات سایت، به من انگیزه می دهید. لطفا در کامنت ها و مباحثات شرکت کنید و پرسشگر باشید. جهت مشاوره آنلاین یا حضوری با شماره ۰۹۳۵۵۷۵۸۳۵۸ در تلگرام هماهنگ نمایید. *

2 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Mohammad
۱۳۹۲/۰۲/۱۸ ۱۶:۳۲

ممنون، خسته نباشید

علی فقیهی
پاسخ به  Mohammad
۱۳۹۲/۰۲/۱۹ ۲۱:۰۰

سلامت باشین، لطف دارین آقا محمد