دانشنامه روانشناسی مردمی
علیرضا نوربخش (مشاور بالینی)

انحرافات جنسی نامعین

انحراف جنسی به معنی گونه‌ای کشش جنسی غیرعادی به اشیاء، موقعیت‌ها و افراد است.

مرده خواهي

افرادی که دچار انحراف جنسی هستند، لذت جنسی را تجربه می‌کنند، اما نمی‌توانند به محرک‌های شهوانی به صورت بهنجار پاسخ دهند. انحرافات جنسی یکی از انواع اختلالات جنسی است و با کژکاری جنسی تفاوت دارد.

طبقه بندی انحراف جنسی نامعین(nos) شامل انحرافاتی است که واجد ملاک های هر یک از طبقاتی که قبلا ذکر شد، نیستند.

هرزه درایی تلفنی و کامپیوتری (Telephonicophilia)

هرزه درآیی تلفنی عبارت است از ابراز کلمات وقیحانه پشت تلفن به فردی که ناخواسته شریک جنسی فرد تلفن کننده شده است. وقتی طرف مکالمه گوش می دهد، بیمار که معمولا یک مرد است اشتغال های ذهنی خود را بیان میکند و مخاطب را وا می دارد در مورد فعالیت جنسیش صحبت کند. مکالمه با خودارضائی همراه است که اغلب پس از قطع مکالمه کامل می شود.

برخی از افراد از شبکه های کامپیوتری و اینترنت نیز استفاده می کنند تا پیام های وقیح را با پست الکترونیک ارسال کنند. برخی نیز از اپلیکیشن های موبایل، نظیر واتس اپ و تلگرام، برای ارسال پیام های جنسی آشکار و تصاویر ویدیویی استفاده می کنند. این کارها گاهی به صورتی وسواس گونه انجام می شود. از انجا که استفاده کنندگان از این شبکه ها ناشناس می مانند و از اسامی مستعار استفاده می کنند، این خطوط جنسی کامپیوتری(cybersex) به برخی افراد امکان می دهد که نقش جنس مخالف را بازی کنند که نمایانگر روشی جایگزین برای ابراز تخیلات مبدل پوشی یا نارضایتی جنسیتی است.

خطر این روابط جنسی کامپیوتری آن لاین، این است که افراد بچه باز اغلب از این طریق کودکان و نوجوانان را به دام انداخته و ان ها را ملاقات نموده و مورد سو استفاده جنسی قرار می دهند. بسیاری از این تماس های آن لاین، بعدا به روابط جنسی آف لاین منجر می شود. با اینکه برخی افراد گزارش کرده اند که برخوردهای آف لاین، به روابط معناداری تبدیل شده اند ولی اکثرا این ملاقات ها مملو از یاس و سرخوردگی است، زیرا دو طرف در مورد یکدیگر خیالپردازی هایی دارند و وقتی با هم ملاقات می کنند قادر نیستند توقعات ناخوداگاه طرف مقابل را براورده سازند. در برخی موارد نیز که افراد بالغ با هم ملاقات می کنند، تجاوز یا قتل ممکن است روی دهد.

مرده خواهیمرده خواهی (necrophilia)

مرده خواهی(نکروفلیا) نوعی وسواس فکری در مورد ارضا جنسی از جسد است. بیشتر افراد مبتلابه این اختلال اجساد را از قبرستان پیدا می کنند ولی برخی از انها سابقه دزدی جسد دارند و برخی نیز برای ارضا میل جنسی خود اقدام به قتل می کنند. در موارد معدودی که مورد مطالعه قرار گرفته اند، افراد مرده خواه معتقد بودند که بزرگترین تحقیر را بر قربانی بی جان روا داشته اند. ریچارد فون ابینگ معتقد است که در تمام موارد مرده خواهی تشخیص سایکوز قابل تایید است.

عضو خواهی (Partialism)

در عضو خواهی بیمار فعالیت جنسیش را بر یک قسمت از بدن متمرکز می کند و همه قسمت های دیگر را نادیده می گیرد. تماس های دهانی – تناسلی نظیر فرج لیسی (تماس دهانی با الت تناسلی زن)، الت لیسی(تماس دهانی با الت مرد) و مقعد لیسی (تماس دهانی با مقعد) فعالیت هایی است که به طور طبیعی با پیش نوازی در ارتباطند. فروید متوجه شده بود که سطوح مخاطی بدن شهوت زا هستند و قادرند احساسات لذت بخش به وجود بیاورند. ولی وقتی شخص از این فعالیت ها به عنوان تنها منبع ارضا جنسی استفاده کند و قادر به نزدیکی نباشد یا از آن اجتناب کند، مبتلا به انحراف جنسی است. این اختلال دهان گرایی(oralism) نیز نامیده شده است.

عضو خواهی

حیوان خواهی (zoophilia)

در حیوان خواهی، حیوانات در خیالات انگیزنده و فعالیت های جنسی از جمله آمیزش جنسی، خود ارضائی و تماس دهانی – تناسلی با رغبت مورد استفاده قرار می گیرند و ممکن است برای این منظور تربیت شده باشند. حیوان خواهی به عنوان یک انحراف نادر است. برای بسیاری از مردم حیوانات تنها منبع عمده برای برقراری ارتباط هستند، بنابراین جای تعجب نیست که اگر از انواع زیادی از حیوانات اهلی استفاده جنسی یا شهوانی به عمل آید. رابطه جنسی با حیوانات گاهی ممکن است مربوط به عدم دسترسی به رابطه جنسی طبیعی باشد و این امر به خصوص در مناطقی از جهان صادق است که اعتقادات خشکی در مورد ممنوعیت رابطه جنسی پیش از ازدواج وجود دارد، ولی از انجا که در چنین موقعیت هایی خود ارضائی امکان پذیر است، تمایل به رابطه جنسی با حیوانات نوعی حیوان خواهی فرصت طلبانه است.

مدفوع خواهی (Coprophilia) و تنقیه خواهی (Klismaphilia)

در مدفوع خواهی شخص از مدفوع کردن روی شریک جنسی یا بالعکس و یا خوردن مدفوع (مدفوع خواری) لذت جنسی می برد. یک نوع از این اختلال بد دهنی(coprolalia) نام دارد که در آن شخص به صورتی وسواسی کلمات وقیحانه ای بر زبان می آورد. این انحرافات جنسی مربوط به تثبیت در مرحله مقعدی رشد روانی – جنسی است. تنقیه خواهی کاربرد تنقیه به عنوان بخشی از تحریک جنسی است و این اختلال هم مربوط به تثبیت در مرحله مقعدی است.

ادرار خواهی (Urophilia)

ادرار خواهی نوعی شهوت گرایی پیشابراهی است که شخص از ادرار کردن روی شریک جنسی و یا بالعکس لذت جنسی می برد. هم در مردان و هم در زنان این اختلال ممکن است همراه با روش های خود ارضائی باشد که در ان ها برای تحریک جنسی اجسام خارجی وارد پیشابراه می گردد.

هایپوکسی فیلیا
هایپوکسی فیلیا

هایپوکسی فیلیا (Hypoxyphilia)

هایپوکسی فیلیا عبارت است از تمایل فرد برای رسیدن به یک حالت تغییر هوشیاری ناشی از هایپوکسی در حین ارگاسم. شخص ممکن است برای ایجاد هایپوکسی از داروهایی مثل نیتریت فرار یا اکسید ازت استفاده کند. خود انگیزی همراه با خفگی نیز با حالات هایپوکسیک ارتباط دارد ولی این حالات باید جزو آزار خواهی جنسی طبقه بندی شود.

خودارضایی (Masturbation) 

خودارضایی فعالیتی طبیعی است که در تمام مراحل زندگی از شیرخوارگی تا سنین پیری شایع است ولی این دیدگاه همیشه مورد قبول نبوده است. فروید معتقد بود ضعف اعصاب(نورآستنی) بر اثر خودارضایی مفرط ایجاد می شود. خودارضایی نوعی کسب لذت جنسی به دست خود شخص است (خودانگیزی جنسی) که معمولا منجر به ارگاسم می شود.  آلفرد کینزی خودارضایی را در مردها شایع تر از زنها یافت، ولی این تفاوت امروزه وجود ندارد. دفعات خودارضایی از ۴ بار در هفته در دوران نوجوانی تا یک یا ۲ بار در هفته در بزرگسالی متفاوت است. افراد متاهل به طور متوسط ماهی یک بار خودارضایی می کنند.

خودارضایی در کودکان

شایع ترین نوع خودارضایی تحریک مستقیم کلیتوریس یا آلت مردانه با دست یا انگشتان است. تحریک غیر مستقیم نظیر مالش به بالش یا فشار دادن ران ها مورد استفاده قرار می گیرد. کینزی به این نتیجه رسید که ۲ درصد زنان صرفا با خیال پردازی می توانند به ارگاسم برسند. 

خودارضایی زمانی غیر طبیعی محسوب می شود که :

  1. تنها شکل فعالیت جنسی باشد.
  2. مستمرا به رابطه جنسی با فرد دیگری ترجیح داده شود.
  3. چنان به افراط صورت بگیرد که حاکی از وجود یک وسواس عملی یا کژکاری جنسی باشد.

تشخیص افتراقی انحراف جنسی

درمانگر باید انحراف جنسی را از مواردی که به خاطر کسب تجربه و تازگی انجام می شود و حالت وسواسی ندارد افتراق دهد. فعالیت انحرافی بیشتر در دوره نوجوانی دیده می شود. برخی انحرافات جنسی (بخصوص انواع عجیب غریب آن) همراه با سایر اختلالات روانی نظیر اسکیزوفرنی هستند. بیماری های مغزی نیز ممکن است سبب آزادسازی انحرافی گردد.

سیر و پیش آگاهی 

مواردی از انحرافات جنسی که همراه با پیش آگهی بد است عبارت است از : شروع زودرس، دفعات بالای اعمال انحرافی، نداشتن احساس گناه یا شرم در مورد اعمال مزبور و سو مصرف مواد. وقتی بیماران علاوه بر انحراف جنسی سابقه آمیزش جنسی نیز داشته باشند، انگیزه تغییر را دارند، و وقتی خودشان برای درمان مراجعه کنند (نه اینکه از سوی موسسات قانونی ارجاع شوند) سیر و پیش آگهی خوب است.

درمان

۵ نوع مداخله برای درمان افراد مبتلا به انحراف جنسی به کار می رود :
  • ۱- روان درمانی پویشی
  • ۲- درمان شناختی – رفتاری
  • ۳- درمان دارویی اختلالات همزمان مثل افسردگی یا اضطراب
  • ۴- درمان دارویی کاهش سائق جنسی 
  • ۵- کنترل خارجی (زندانی کردن فرد منحرف)

شایع ترین رویکرد درمانی انحرافات جنسی روان درمانی بینش گرا است. در این نوع درمان بیماران فرصت می یابند پویایی های خود و حوادث پدید آورنده انحراف جنسی خود را درک کنند و به خصوص از حوادث روزمره ای آگاه شوند که سبب می شود آن ها روی تکانه های خود عمل نمایند (نظیر طرد شدن واقعی یا خیالی ). روان درمانی همچنین به بیمار امکان می دهد عزت نفس خود را بازیابد، مهارت های بین فردی اش را بهبود بخشد و روش های قابل قبولی برای ارضا جنسی پیدا کند.

درمان شناختی رفتاری، برای قطع الگوهای انحرافی آموخته شده به کار می رود. وقتی تکانه ها با محرک های مضر نظیر شوک های الکتریکی و بوهای نامطبوع همراه شود تکانه ها تخفیف می یابد. بیماران می توانند این محرک های مضر را خود به کار گیرند و هر زمان که احساس می کنند روی تکانه خود عمل خواهند کرد از آن ها استفاده کنند.

اگر انحراف جنسی همراه با اسکیزوفرنی یا اختلالات افسردگی باشد درمان دارویی شامل داروهای ضد افسردگی و ضد جنون ضرورت پیدا می کند. داروهای آنتی آندروژن نظیر سیپروترون استات در اروپا و مدرکسی پروژسترون استات در امریکا به طور تجربی در انحرافات فزون خواهی جنسی مورد استفاده قرار گرفته است. برخی بیماران گزارش کرده اند که با مصرف این داروها رفتار فزون خواهی شان کاهش یافته است. عوامل سروتونرژیک نظیر فلوکستین (پروزاک) در برخی موارد انحراف جنسی به طور محدود موثر بوده است.

منبع : سادوک و کاپلان (۲۰۰۷). خلاصه روان‌پزشکی علوم رفتاری-روان‌پزشکی بالینی. ترجمه: رضاعی، فرزین. تهران: ارجمند.

۳.۸ ۱۰ رای ها
رأی دهی به مقاله

* درود بر شما که با حمایت خود و دعوت دیگران به مطالعه مقالات سایت، به من انگیزه می دهید. لطفا در کامنت ها و مباحثات شرکت کنید و پرسشگر باشید. جهت مشاوره آنلاین یا حضوری با شماره ۰۹۳۵۵۷۵۸۳۵۸ در تلگرام هماهنگ نمایید. *

17 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
یلدا
۱۳۹۹/۱۰/۲۴ ۰۸:۳۰

سلام
سوالی داشتم. با شخصی اشنا شدم که ایشان پزشک و دو مدرک دکترا دارند و سن ۴۴ گرایش شدید به خورند مدفوع دارند. و بنده که در حال اشنایی با ایشان هستم و شرط ادامه اشنایی ایشان با بنده همین میباشد که باید اجازه دهی من برده تو باشم و هر وقت نیاز به سرویس بهداشتی پیدا کردی از من بخواهی تا مدفوع شما رو بخورم. حال سول من اینجاست. آیا چنین فردی صلاحیت شروع رابطه ازدواج را دارا می باشد ؟ آیا ایشان قابل درمان می باشد؟ ممنون میشوم پاسخ بفرمایید و به ایمیل بنده ارسال کنید.

یلدا
پاسخ به  علیرضا نوربخش
۱۳۹۹/۱۰/۲۶ ۰۱:۴۱

سپاسگذارم

رضا
۱۳۹۹/۱۱/۲۱ ۱۲:۵۱

سلام خواستم بپرسم خوردن ادار خطر داره یه توضیح کوتاه بدین لطفا؟

سارا راد
۱۳۹۹/۱۲/۲۰ ۲۳:۳۹

سلام
شوهر من مدفوع خواری دوست داره باید چیکار کنم

سارا راد
پاسخ به  علیرضا نوربخش
۱۳۹۹/۱۲/۲۱ ۰۹:۲۶

این موضوع رو قبول نمیکنه متاسفانه😑

سهیل راشدی
۱۴۰۰/۰۱/۲۸ ۰۳:۵۶

آقای دکتر، همین که فکر میکنی این اختلالات جنسی قابل درمان هستن، ثابت میشه هیچ علمی در این رابطه نداری و صرفا داری تئوری با این قضیه برخورد میکنی…
منی که از بچگی فوت فتیش دارم و فقط با پا ارضا میشم، معلومه که با هیچ نوع درمانی این قضیه درست نمیشه، چونکه خوده خدا در سلول به سلول بدنم این حس رو گذاشته، مثل اینه به یکی بگی برو دکتر و بگو یه درمانی واست بنویسه که دیگه هیچ وقت غذا نخوری. یا مثلا به یکی که همیشه رابطه ی جنسی عرف رو با دوست دختر یا همسرش داشته، بگی برو دکتر و بگو یه درمانی بنویسه که دیگه تا آخر عمر با دیدنه هیچ دختر و زنی تحریک نشم
آخه مگه میشه؟ این نوع اختلالات هم دقیقا همینه و در وجودمون هست و محاله که مثلا یه روزی برسه که من پای دختری رو ببینم و تحریک نشم یا مثلا حالم بد بشه و هیچ حسی نداشته باشم بهش..
این حس از همون نوزادی در امثال من بوده و هستش و خواهد بود و هیچ درمانی براش تا امروز نوشته نشده… اگه اینجوری بود که با رفتن به روانپزشک و روان درمانی میشد این مورد رو حل کرد، که دیگه هیچ فوت فتیشی وجود نداشت
چون خودمون هم از این حس اذیت هستیم… نه اینکه حس بدی باشه.. نه اتفاقا عاشقش هستیم. ولی چونکه سخت میتونیم فرد مورد نظر رو گیر بیاریم و واسه اکثر دخترا غیر قابل باور و عجیب هستش، خیلی اذیت و نا امید میشیم. پس خواهشا الکی به ما انگ و بر چسب بیمار روانی نزنید.
بنده در عین حال که این حس رو دارم اما بسیار آدم موفقی هستم توی زندگی و اگه حمل بر خودستایی نباشه، تمامی اطافیانم منو به عنوان یه فرد مهربون و با معرفت و موفق می شناسن و واقعا دوسم دارن. منم خیلی عادی دارم زندگیم رو میکنم و زندگی سالمی دارم و به خانوادم عشق می ورزم.
به نظر شما کسی با این ویژگی ها، میشه بهش برچشب روانی زد؟ اینم یک حس هست مثل حسی که شما به طور طبیعی در وجودت نسبت به جنس مخالف داری. ما هم همون حس رو داریم ولی به نقطه ای دیگر از بدن جنس مخالف. شما ارضا میشید و ما هم ارضا میشیم. شما بعد از ارضا شدن ، کار و زندگیتون رو ادامه میدید، ما هم بعد از ارضا شدن، کار و زندگیمون رو ادامه میدیم.
پس میبینی که هیچ تفاوتی نداریم و هیچ بیماری روانی ای نداریم. فقط از شانسمون همچین حسی در وجودمون گذاشته شده که فقط با پای جنس مخالف ارضا میشیم
همین…

سیروان
پاسخ به  سهیل راشدی
۱۴۰۰/۰۵/۲۲ ۰۴:۰۸

بله دوست گرامی حرفاتون درسته
نهاد ادمها پیچیدگی پیچیده ای داره و دکترا فقط فکر میکنن که بلد هستن
شما مشکلی نداری ، مثل اینه یکی کمتر عاشق شیرینی و قنادی است و یکی دیگه بیشتر میل داره
و شما شاید عادیتر از ادمین باشین . غیر از سیاه و سفید طیف های بسیاری از رنگ در شخصیت وجود دارن و عدم بروز صحیح احساسات از جانب اطرافیان و خودمون نیازهامونو تغیر میده و تشکیل گروهی از برچسب ها میکنه
اعتماد به خودتون رو هیچ وقت از دست ندین

علیرضا
پاسخ به  سهیل راشدی
۱۴۰۱/۰۸/۰۷ ۰۱:۰۶

دوست عزیز این امر یک امر طبیعی هستش و بیماری محسوب نمیشه یک مرد با هرجای بدن یک زن تحریک میشه چون تحریک مرد از طریق بینایی بسیار قوی هستش و برای مرد دست کمی از حس لامسه نداره همه آقایون به پای زن علاقه دارن طبیعیه منتها در شما این حس کمی بیشتر هست که به احتمال زیاد شما هم این حس رو در خودتون با یک سری کارها تقویت کردین ولی دوست عزیز هیچ اختلالی در انسان نهادینه نیست اختلال جنسی در انسان بوجود میاد یک فرد سالم که هیچ گرایشی به ادرار خواهی نداره اگه به طور مداوم فیلم های پورن در این زمینه رو نگاه بکنه اون فرد کاملا ادرار خواه میشه

سینا
۱۴۰۰/۰۴/۲۶ ۲۲:۳۰

سلام. البته اکثر این انحرافات توسط منافقین و کفار و جوامع کفر انجام میشود. چرا که انها اعتقاد به ول بودن و گناه هرچه بیشتر دارن! برای همین به دنبال خار و ذلیل کردن همیدگر هستن. خودارضایی نیز مختص همین منافقان است! وگرنه شخصی که درست زندگی کرده باشد و در مسیری که خدا گفته حرکت کرده،به چنین مشکلات فجیح دچار نمیشود. زندگی منافق ها سیاهی در سیاهی است. فرویدتون هم خیلی کاربلد بود اخر سر خودکشی نمی کرد! و اگر روانشناسی غرب خیلی کاربردی بود ۱۰۰ میلیون انسان در جنگ جهاین کشته نمیشدن.

نگار
پاسخ به  سینا
۱۴۰۰/۰۵/۱۴ ۱۶:۵۱

مثلا تمایل مردی با ۶۰ سال سن به ازدواج با بچه ۶ساله تو غرب اتفاق افتاده؟ چرا شما مذهبیا اینقد با فکر محدود و متعصبانه و بدون اگاهی نظر میدین؟؟؟؟؟؟

سیروان
پاسخ به  سینا
۱۴۰۰/۰۵/۲۲ ۰۴:۰۹

قیمه را با ماستا قاطی کردی جیگر

سیروان
۱۴۰۰/۰۵/۲۲ ۰۳:۵۹

به نظر من هر حالتی نشان دهنده نوعی تلاش برای ارضای عقده یا کمبودهای اگاه و نااگاه میباشد
و تمام این انحرافات بروز علائم کمبودها هستن و بشرط داشتن مقداری اراده ک بتوان به انها خندید ، همه چی حل است

بی نام
۱۴۰۱/۰۱/۱۷ ۲۲:۳۷

سلام وقت بخیر من علاقه ی شدیدی به رابطه ی بی دی اس ام دارم و تا الانم نتونستم با کسی باشم که بتونه راضیم کنه چون بیشار سعی میکنن مهربون باشن و من اصلا خوشم نمیاد و نمیدونم باید چیکار کنم