دانشنامه روانشناسی مردمی
علیرضا نوربخش (مشاور بالینی)

فواید خوش بینی

خوش‌بین‌ها، استرس کمتری نسبت به بدبین‌ها و واقع‌گرایان دارند

خوش بین ها، در روزهای بد، به خودشان وعده می دهند که فردا احتمالا بهتر خواهد شد. خوش‌بین‌ها نگاه مثبتی به زندگی دارند.

فواید خوش بینی
  • آیا کسی را می شناسید که همیشه یک لبخند و یک فکر مثبت داشته باشد؟
  • آیا شما یکی از کسانی هستید که خوش بین است؟

خوش بین ها، سختی های زندگی را به عنوان یادگیری تجربیات جدید، درک می کنند. در روزهای بد، به خودشان وعده می دهند که فردا احتمالا بهتر خواهد شد.

خوش‌بینی، نگرشی مثبت به جهان پیرامون ماست و فرد خوش‌بین با چنین نگرشی در تلاش است که دنیا را به صورت بهتری ببیند. افراد خوش بین می‌دانند که جهان کامل و ایده‌آل نیست و هیچ کس نمی‌تواند همه صفات خوب و عالی را دارا باشد اما آن‌ها در تلاش هستند که بخش‌های مثبت قضایا را ببینند و امیدوار باشند که جهان به سمت خوبی و خیر حرکت کند.

خوش‌بین‌ها نگاه مثبتی به زندگی دارند. اگر چیزی به خوبی پیش نرود، زندگی را رها نمی‌کنند و منتظر می‌مانند تا بهترین نتیجه را به دست آورند. در مقابل بدبین‌ها تمایل دارند که زندگی را با نگاهی منفی ببینند و اگر چیز بدی اتفاق بیفتد، آن‌ها می‌ترسند که به زودی ورق برگردد و اوضاع بدتر از آن چیزی شود که فکرش را می‌کردند.

خوش‌بین‌ها، استرس کمتری نسبت به بدبین‌ها و واقع‌گرایان دارند. فرد خوش‌بین در تلاش است که دنیا را به صورت بهتری ببیند. با استفاده از تمرینی به نام بازسازی شناختی(cognitive restructuring) می‌توانیم به خود و دیگران کمک کنیم تا بیشتر خوش‌بین باشیم، یعنی با به چالش کشیدن تفکرات منفی و جایگزین کردن آن‌ها با الگوهای فکری خوش‌بینانه تر.

خوشبینی (Optimist)
خوش‌بین‌ها رویدادهای مثبت را به دلیل داشتن آن‌ها، توضیح می‌دهند (داخلی است). آنان این رویدادها را به عنوان شاهدی برای چیزهای مثبت بیشتر در آینده و در زندگی خود، می بینند (پایدار است). آن‌ها حوادث منفی را به عنوان یک اشتباه از جانب خود نمی‌بینند (خارجی است)، آن‌ها حوادث بد و ناگوار را به عنوان یک اتفاق می‌بینند که هیچ ارتباطی با دیگر قسمت‌های زندگی یا رویدادهای آینده ندارد.

به عنوان مثال اگر فردی که خوش‌بین است پیشرفت کند، او احتمالا به این باور خواهد رسید که کارش خوب بوده و در آینده از مزایای بیشتری برخوردار خواهد شد. اگر او از ارتقا گرفتن جاماند احتمالا به این دلیل است که در ماه آخر شرایط نامناسبی داشته و در آینده بهتر خواهد شد.

بدبینی (Pessimist)

پست های مرتبط

بدبین ها به شیوه‌ای متفاوت فکر می‌کنند. آن‌ها بر این باور هستند که رویدادهای منفی ناشی از خود آن‌هاست (داخلی است). انها معتقدند که یک اشتباه به این معنی است ادامه خواهد داشت (پایدار است) و اشتباه کردن در دیگر قسمت‌های زندگی اجتناب ناپذیر است (سراسری است)، چرا که علت این اشتباهات را خودشان می‌دانند.

بدبین ها رویدادهای مثبت را به عنوان اتفاقی که توسط عوامل خارجی کنترل می‌شود می‌بینند (خارجی است) و می‌پندارند که دیگر اتفاق نخواهد افتاد (ناپایدار است). یک فرد بدبین پیشرفت کردن را یک خوش شانسی می‌بیند که احتمالا دوباره اتفاق نخواهد افتاد، زیرا فکر می‌کند به اندازه کافی ماهر نیست، بنابراین انتظار دارد که این پیشرفت موقتی است و از آن عبور می کند.

خوشبینی

محققانی مانند مارتین سلیگمن سال‌ها به مطالعه خوش‌بینی و بدبینی پرداخته‌اند. سلیگمن دریافت که دیدگاه خوش‌بینانه مزایای زیادی دارد.

مزایای خوش بینی

۱- سلامت بیشتر : مطالعه ای در دانشگاه هاروارد نشان داد: کسانی که خوش بین هستند، به طور قابل توجهی سالم تر از  بدبین ها هستند(از لحاظ جسمانی و روانشناختی). بدبین ها با میزان بالاتری از بیماری های عفونی، سلامت روان ضعیف تر و مرگ و میر زودتر، مواجه می شوند.

۲- دستاوردهای بزرگ : مارتین سلیگمن سبک تیم‌های ورزشی را تجزیه و تحلیل کرد و دریافت که تیم های خوش‌بین‌ همکاری بیشتری ایجاد می کنند و بهتر از بدبین‌ها عمل می‌کنند. مطالعات دیگری نشان داد: شناگران بدبین که اعتقاد داشتند، از آنچه انجام می‌دهند بدتر هستند، مستعد عملکرد ضعیف‌تر در آینده بودند. شناگران خوش‌بین این آسیب پذیری را نداشتند.

۳- ماندگاری : خوش‌بین‌ها به راحتی بدبین‌ها تسلیم نمی‌شوند و احتمالا به این علت است که آن‌ها به موفقیت دست می‌یابند. برخی از بازرگانان خوش‌بین (مانند دونالد ترامپ) ورشکسته شده‌اند حتی چندین بار، اما قادر به ادامه دادن بودند.

۴- سلامت هیجانی : یک مطالعه روی ۳۴ بازیکن سالم بیس بال که در بین سال‌های ۱۹۰۰تا ۱۹۵۰ بازی می‌کردند، نشان داد: خوش‌بین‌ها طولانی‌تر زندگی کرده‌اند. مطالعه ای دیگر نشان داد: بیماران خوش‌بین مبتلا به سرطان به سلامت بیشتری نسبت به بیماران بدبین و ناامید، دست پیدا می کنند.

۵- استرس کمتر : خوش‌بین‌ها، استرس کمتری نسبت به بدبین‌ها و واقع‌گرایان دارند. از آن‌جایی که آن‌ها به خود و توانایی‌های خود اعتقاد دارند، انتظار دارند که اتفاقات خوب رخ دهد. آن‌ها حوادث منفی را به عنوان ضعف‌های جزئی به راحتی بر طرف می‌کنند و حوادث مثبت را به عنوان شواهدی از چیزهای خوب دیگر می‌بینند. با اعتقاد به خودشان ریسک بیشتری می‌کنند و رویدادهای مثبت بیشتری را در زندگی خود ایجاد می‌کنند.

تحقیقات نشان می‌دهد که خوش‌بین‌ها با مدیریت استرس، سبب کاهش استرس و عواقب روانی آن‌ می‌شوند. خوش‌بین‌ها خیلی سخت روی مدیریت استرس خود کار می‌کنند، بنابراین کمتر دچار استرس می‌شوند.

مارتین سلیگمن

توضیح سبک های اسناد

سبکهای اسناد(attribution styles)، اشاره به نحوه توضیح وقایع زندگی افراد دارد. سه شکل وجود دارد که مردم می‌توانند با آنها وضعیت خود را توضیح دهند. این روش تفکر بر خوش‌بین یا بدبین افراد تاثیر می گذارد.

  • آیا احساس می‌کنید حوادث ناشی از خود شماست یا به دلیل عوامل خارجی است؟ (داخلی در مقابل خارجی) 
  • آیا یک رویداد فقط انعکاسی از بخشی از زندگی شماست، یا به عنوان کل زندگی شماست؟ (سراسری در مقابل محلی) 
  • آیا زمان می‌تواند چیزها را تغییر دهد، یا انجام کارها بدون توجه به زمان باقی می‌ماند؟ (پایدار در مقابل ناپایدار)

واقع گرایان همه چیز را نسبتا واضح می‌بینند، اما اکثر ما واقع گرا نیستیم. بیشتر ما تا حدودی رویدادهای زندگی خود را خوش‌بینانه یا بدبینانه توصیف می‌کنیم.

منبع : https://www.verywellmind.com/the-benefits-of-optimism

۰ ۰ رای ها
رأی دهی به مقاله

* درود بر شما که با حمایت خود و دعوت دیگران به مطالعه مقالات سایت، به من انگیزه می دهید. لطفا در کامنت ها و مباحثات شرکت کنید و پرسشگر باشید. جهت مشاوره آنلاین یا حضوری با شماره ۰۹۳۵۵۷۵۸۳۵۸ در تلگرام هماهنگ نمایید. *

0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها