دانشنامه روانشناسی مردمی
علیرضا نوربخش (مشاور بالینی)

۸ راه حل برای مقابله با استرس

تفکر مثبت، استرس را متوقف می کند

یکی از گام های بزرگ برای مدیریت استرس این است که از گفتن سخنان منفی در مورد خود جلوگیری کنیم. تفکر مثبت، استرس را متوقف می کند

مقابله با استرس

زمانی که تحت فشار هستیم اگر هیجاناتمان را مدیریت کنیم و آرامش خودمان را حفظ کنیم، عملکردمان بالاتر می رود. تحقیقات زیادی نشان می دهد، استرس می تواند بر سلامت جسمی و روانی فرد اثر بگذارد.

یک باور اشتباه در مورد استرس(یا اضطراب) این است که هیجانی ضروری است. فرد تا زمانی که سطح بالایی از استرس و یا اضطراب را تجربه کند، نمی تواند به درستی کار کند. زمانی عملکرد به اوج می رسد که تحت برانگیختگی متوسطی از استرس، قرار بگیرد. استرس طولانی مدت، مضر است.

۸ راه حل برای مقابله با استرس :

۱- از آنچه که دارید قدردانی کنید.

قدرانی از آنچه که داریم، باعث بهبود وضعیت روانی ما می شود، زیرا هورمون کورتیزول(هورمونی که در پاسخ به استرس ترشح می شود) را تا ۲۳ درصد کاهش می دهد. تحقیقات نشان می دهد، کسانی که روزانه برای بهسازی نگرش قدرانی از آنچه دارند، تلاش می کنند، از لحاظ فیزیکی و روانی سلامت تر هستند و انرژی بیشتری دارند. این موضوع به دلیل پایین بودن هورمون کورتیزول می باشد.

۲- اجتناب کنید از پرسش ”چه می شود اگر؟“

از پرسیدن این عبارت که اگر فلان اتفاق ناخوشایند بیفتد یا فلان نتیجه بد بدست آید چه باید بکنیم، پرهیز کنید، زیرا این عبارات آتش استرس و نگرانی را شعله ور می کند. اتفاقات می توانند به میلیون ها جهت مختلف بروند، هرچه بیشتر نگران احتمالات باشید وقت کمتری صرف تمرکز، روی حل مشکل می کنید. باید آرامش خود را حفظ کنید و استرس خود را کاهش دهید و موقعیت را مدیریت کنید.

 ۳- مثبت نگر باشید

تفکر مثبت، استرس را متوقف می کند. به این صورت که مغز تمام توجه خود را روی مواردی متمرکز می کند که خالی از استرس هستند. فرد باید به ذهن سرگردان خود کمک کند، به این صورت که عمدا موارد مثبتی برای فکر کردن انتخاب کند. هر ایده مثبت به شما کمک خواهد کرد که توجه خود را متمرکز کنید.

وقتی همه چیز خوب پیش می رود، خلق و خوی شما خوب است. هنگامی که همه چیز ناخوشایند است و ذهن شما با افکار منفی پر شده است، در این لحظات، به روزهای خوب خود فکر کنید و یک چیز مثبت را که اتفاق افتاده، شناسایی کنید، مهم نیست که چقدر کوچک باشد. شما باید موارد مثبتی داشته باشید که زمانی که افکار منفی به سراغ شما می آید، توجه خودتان را معطوف به آن کنید.

پست های مرتبط

۴- خود را از دسترس خارج کنید

وقتی که فرد کل روز خود را برای کار کردن صرف می کند، در معرض فشار بسیار شدید قرار می گیرد. گاهی خود را از دسترس خارج کنید، حتی تلفن همراه خود را خاموش کنید تا جسمتان کمی استراحت کند و از فشار و استرس خلاص شود.

تکنولوژی، توانایی ارتباط مداوم را برقرار کرده و انتظار می رود، فرد ۲۴ ساعته در دسترس باشد. لذا بسیار سخت است که شما خارج از فضای کار از لحظات بدون استرسی لذت ببرید. وقتی ایمیل کاری دریافت می کنید، زنجیره افکار شما تغییر می کند و شما را به فکر کردن مجبور می کند.

در تعطیلات آخر هفته، یک زمانی را انتخاب کنید و تلفن همراه را خاموش کنید تا ارتباط با مسائل شغلی قطع شود. اگر در مورد انعکاس منفی این رفتار نگران هستید، ابتدا از جایی شروع کنید که تمایل ندارید با دیگران ارتباط داشته باشید، مثل صبح روزهای تعطیل. به تدریج انجام این کار راحت تر می شود و دوستان و همکاران زمان آفلاین شما را می پذیرند.

۵- به اندازه کافی بخوابید

خواب کافی باعث افزایش هوش هیجانی می شود و فرد را برای مدیریت استرس آماده می کند. وقتی که انسان می خوابد مغز او دوباره انرژی می گیرد و از خاطرات و اتفاقاتی که در طول روز برای او افتاده رها می شود، به طوری که هنگام بیداری، ذهن آسوده ای دارد. زمانی که شما خواب کافی ندارید یا درست نمی خوابید خویشتنداری، توجه و حافظه شما کاهش می یابد.

کمبود خواب باعث افزایش سطح هورمون استرس(کورتیزول) می شود، حتی اگر در آن لحظه مورد استرس زایی نباشد. پروژه های استرس زا اغلب به شما این احساس را القا می کنند که هیچ وقتی برای خواب ندارید، اما خواب شبانه مناسب به شما کمک می کند که همه چیز را تحت کنترل خود در آورید.

۶- گفتار منفی خود را متوقف کنید

یکی از گام های بزرگ برای مدیریت استرس این است که از گفتن سخنان منفی در مورد خود جلوگیری کنیم. هر چقدر به افکار منفی بیشتر بیندیشید به آنها قدرت بیشتری می دهید. بیشتر افکار منفی در حد فکر باقی می مانند و به واقعیت تبدیل نمی شوند.

با کاهش دادن مدت زمانی که به چیزهای منفی فکر می کنید، می توانید در ارزیابی درستی آنها، منطقی تر باشید. اگر فکر می کنید اظهار نظرهای شما حقیقی به نظر می رسد، آنها را روی کاغذ بنویسد و به یک دوست یا همکار مورد اعتماد نشان دهید و ببینید آیا با شما موافق است یا خیر، در این حالت حقیقت روشن می شود.

هر زمانی که از واژه هایی مانند “هرگز“، “بدترین“، “همیشه” استفاده کردید، اظهارات شما غیر منطقی است. هنگامی که می گویید این مورد هرگز اتفاق نمی افتد، در واقع این گزاره، گرایش طبیعی مغز شما است که شدت درک یک رویداد را افزایش داده است. افکار خود را فقط به عنوان فکر لحاظ کنید و آنها را از حقیقت جدا کنید. این روش به شما کمک می کند که از دایره افکار منفی فرار کنید و رو به جلو حرکت کنید و نتایج مثبت به دست آورید.

۷- نگرش خود را اصلاح کنید

استرس و نگرانی ناشی از درک ما از رویدادهاست. کارفرمایان بی گذشت، ترافیک های غیرقابل کنترل، دلایلی هستند که باعث ایجاد استرس می شوند. هرچند نمی توانیم وقوع رویدادها را کنترل کنیم اما می توانیم چگونگی پاسخ به آنها را کنترل کنیم.

اگر به موضوعاتی مانند “همه چیز اشتباه پیش می رود” یا “هیچ چیز موثر نخواهد بود”، زیاد فکر می کنید، باید وضعیت را اصلاح کنید. یک روش عالی برای اصلاح این الگوی فکر غیر کارآمد، فهرستی از موارد خاص است که اشتباه پیش می روند یا کار نمی کنند. به احتمال زیاد شما فقط با برخی چیزها روبرو خواهید شد، نه همه چیز. یعنی فقط بعضی از موارد اشتباه پیش می رود یا کار نمی کند نه تمام آنها. محدوده عوامل استرس زا از آنچه که در ابتدا ظاهر شد و بسیار زیاد به نظر می آمد، بسیار کوچکتر خواهد بود.

۸- از سیستم پشتیبانی خود استفاده کنید

تلاش برای به عهده گرفتن تمامی کارها توسط خود، بی فایده و غیرمنطقی است. برای آرام بودن باید نقاط ضعف خود را تشخیص داده و زمانی که نیاز دارید آنها را برطرف کنید از دیگران کمک بخواهید. این به معنی بهره برداری از سیستم پشتیبانی شما است.

هر شخص در شرایط دشوار، افرادی را دارد که آماده کمک به او هستند. این افراد را در زندگی خود شناسایی کنید و زمانی که نیاز به کمک دارید، از آنها طلب همکاری کنید و نظرات آنها را درباره موضوع مورد نظر جویا شوید. موارد ساده ای مثل صحبت کردن در مورد اضطراب و نگرانی هایتان باعث ایجاد راه حل می شود. دیگران یک دیدگاه جدید در مورد مسئله به شما می دهند، چون مثل شما درگیر اضطراب و نگرانی نیستند، راه حل هایی ارائه می دهند که شما قادر به پیدا کردن آنها نیستید. رابطه خود را با کسانی که می توانید بر آنها تکیه کنید قوی کنید. می توانید از یک مشاور یا روانشناس هم کمک بگیرید.

منبع : www.success.com/ways-successful-people-stay-calm

پرسشنامه آنلاین افسردگی، اضطراب و استرس

۵ ۱ رای
رأی دهی به مقاله

* درود بر شما که با حمایت خود و دعوت دیگران به مطالعه مقالات سایت، به من انگیزه می دهید. لطفا در کامنت ها و مباحثات شرکت کنید و پرسشگر باشید. جهت مشاوره آنلاین یا حضوری با شماره ۰۹۳۵۵۷۵۸۳۵۸ در تلگرام هماهنگ نمایید. *

0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها