دانشنامه روانشناسی مردمی
علیرضا نوربخش (مشاور بالینی)

حالمان خوب نیست

افسردگی، اضطراب و پرخاشگری شایع‌ترین مشکلات روانی این روزهای جامعه ماست

بی ثباتی اقتصادی باعث گردیده تا جامعه به سمت تورم افسار گسیخته برود. زمانیکه ثبات اقتصادی نباشد میزان نگرانی افراد نسبت به آینده نامعلوم افزایش می یابد

جامعه ایران

هر فرد ممکن است، طی زندگی خود، در برهه ای از زمان دچار احساسات غیر قابل کنترل گردد، به عنوان مثال ترس، افسردگی های خفیف یا اضطراب، که بسیار پریشان کننده است.

اختلال روانی به حالت های شدید روانی اطلاق می گردد. اختلالات روانی با تأثیر بر تفکر و احساس و رفتار٬ باعث ایجاد ناراحتی در فرد مبتلا می‌شوند. 

تحقیقات تازه در ایران نشان می دهد بین ۲۵ تا ۳۰ درصد ایرانیان دچار بیماری روانی هستند و بیش از ۵۰ درصد مراجعه کنندگان به پزشکان عمومی دارای انواعی از بیماری های روانی هستند. افسردگی، اضطراب و پرخاشگری شایع‌ترین مشکلات روانی این روزهای جامعه ماست.

آمار افسردگی در دنیا حدود ۲۰ تا ۲۵ می باشد که این آمار در کشورها در شرایط مختلف فرق می کنند، مثلا وقتی در کشوری زلزله شده یا جنگ یا تغییرات اقتصادی و اجتماعی رخ می دهد، میزان افسردگی بیشتر می شود.

تحقیقات انجام شده در تهران، حاکی از آن است که نزدیک به ۳۵ درصد افراد اختلال روانی دارند.

در هر جامعه ای افرادی هستند که دچار ترس، وسواس، افسردگی و مشکلاتی از این قبیل هستند که بی شک تمامی آنها نشان دهنده اختلالات روانی هستند. نکته قابل توجه شدت این اختلالات است. ممکن است فردی دچار اختلال هذیان و یا اسکیزوفرنیا باشد اما از نوع خفیف که خود در آینده زمینه ساز اختلالات جدی روانی می گردد.

برخی از مردم در یک دوره زندگی، ممکن است اختلالات روانی را تجربه نمایند، اما سنین نوجوانی و جوانی شایع ترین زمان برای بروز علایم اختلالات روانی می باشد، چون مکانیزم های روانشناختی هنوز پختگی کامل را ندارند. پختگی یعنی اینکه فرد بیاموزد چگونه با مشکلات زندگی رو به رو شود و آنها را حل نماید. نوجوانی که دچار تحولات بلوغ می گردد، می تواند زمینه ساز مشکلات روانی شود.

همزمان با شروع تحصیلات تکمیلی، اشتغال، تشکیل خانواده و اتفاقاتی که در ادامه می آید، در کنار تعارضاتی که با والدین و نسل قبلی خود پیدا می نمایند، دست به دست هم می دهد تا اختلالات در میان قشر جوان بیشتر از افراد دیگر جامعه باشد.

جامعه کنونی ایران درگیر مسائل و مشکلات فراوانی است. ایران یک دوره جنگ را پشت سر گذاشته که عواقب زیادی را برای جامعه به همراه داشته است. بی ثباتی اقتصادی باعث گردیده تا جامعه به سمت رکود و تورم افسار گسیخته برود. زمانیکه ثبات اقتصادی نباشد میزان نگرانی افراد نسبت به آینده نامعلوم افزایش می یابد.

علاوه بر این ها شادی و نشاط در جامعه ایران بسیار کم رنگ شده است. یکی از علت های اصلی مشکلات روانی نبود حال خوب در جامعه است. حال خوب برای زمانی است که شادی و نشاط بیشتری داشته باشیم. زمانی که شادی نباشد، افسردگی می آید. این عوامل، بر روح و روان افراد تاثیر می گذارد و باعث می گردد تا سطح اختلالات روانی افراد جامعه بالا برود. 

جامعه ایران

۰ ۰ رای ها
رأی دهی به مقاله

* درود بر شما که با حمایت خود و دعوت دیگران به مطالعه مقالات سایت، به من انگیزه می دهید. لطفا در کامنت ها و مباحثات شرکت کنید و پرسشگر باشید. جهت مشاوره آنلاین یا حضوری با شماره ۰۹۳۵۵۷۵۸۳۵۸ در تلگرام هماهنگ نمایید. *

0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها