دانشنامه روانشناسی مردمی
علیرضا نوربخش (مشاور بالینی)

روابط جنسی در شخصیت مرزی

روابط جنسی مرزی ها پرخطر است

رفتار تکانشی یکی از علائم اختلال شخصیت مرزی است. در زمینه جنسیت، روندی که در رفتار تکانشی است، می تواند به رفتار جنسی پرخطر نیز منجر شود.

شخصیت مرزی

علائم اختلال شخصیت مرزی بر حالات روحی و روابط و توانایی فرد، اثرگذار است؛ پس تعجبی ندارد که اختلال شخصیت مرزی تاثیر بسیار بزرگی بر زندگی جنسی فرد بگذارد. تحقیقات زیادی نشان می دهند که افرادی که به اختلال شخصیت مرزی دچارند مشکلات جنسی متعددی را تجربه می کنند.

نگرش ها درباره روابط جنسی افراد مرزی

تحقیقات نشان داده است که زنان مبتلا به اختلال شخصیت مرزی نگرش های منفی بیشتری نسبت به رابطه جنسی دارند. مثلا، زنانی که از اختلال شخصیت مرزی رنج می برند، به احتمال بیشتری احساس می کنند که برای انجام رابطه جنسی با شریکشان تحت فشارند. علاوه بر این، گزارش شده زنانی که اختلال شخصیت مرزی دارند، از رابطه جنسی شان احساس نارضایتی بیشتری دارند.

دلایل متعددی می تواند برای این نگرش منفی درباره ی رابطه جنسی وجود داشته باشد. اولا، بسیاری از زنانی که مبتلا به اختلال شخصیت مرزی هستند، خود قربانی کودک آزاری بوده اند، که این موضوع به صورت کلی می تواند در نگرش منفی نسبت به رابطه جنسی در بزرگسالی نیز اثرگذار باشد. همچنین، زنان دارای اختلال شخصیت مرزی احتمالا در روابط عاطفی درگیری و جر و بحث های زیادی را تجربه می کنند، پس ممکن است حس خوبی نسبت به رابطه جنسی نداشته باشند.

در مورد مردان، اطلاعات بسیار کمتری در مورد اینکه اختلال شخصیت مرزی چگونه بر نگرش های جنسی آنان اثر می گذارد، در دسترس است.

روابط جنسی مرزی ها پرخطر است

رفتار تکانشی(impulsive behavior) یکی از علائم اختلال شخصیت مرزی است. در زمینه جنسیت، روندی که در رفتار تکانشی است، می تواند به رفتار جنسی پرخطر نیز منجر شود.

کسانی که دچار اختلال شخصیت مرزی هستند، زمانی که در موقعیت رفتارهای تکانشی بیشتری قرار می گیرند، واکنش های هیجانی شدیدی را تجربه می کنند. همچنین زمانی که تحت تاثیر الکل یا مواد مخدر هستند، توانایی بازداری رفتاری خود را از دست می دهند. غم شدید، ترس، حسادت، یا حتی احساسات مثبت نیز می تواند منجر به رفتار جنسی تکانشی در این افراد شود.

بی اخلاقی جنسی

پست های مرتبط

علاوه بر روابط جنسی پرخطر یا تکانشی در مرزی ها، شواهدی وجود دارد که نشان می دهد افراد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی بیشتر متمایل به بی بند و باری جنسی(promiscuity) هستند. بی اخلاقی جنسی با رابطه جنسی تکانشی متفاوت است، چرا که در بی بند و باری، فرد عمدا شریک های جنسی متعددی می گیرد، در حالی که در رابطه جنسی تکانشی فرد گاهی و از روی هوس، رابطه جنسی برقرار می کند.

افرادی که دچار اختلال شخصیت مرزی هستند، پس از اینکه رفتار بی بند و بار، از آنها سر می زند، احساس گناه می‌کنند، اما این احساس موقتی است و دوباره مرتکب این رفتارها خواهند شد. در واقع این افراد نقص در سوپر ایگو دارند. در جامعه ایران، این گونه افراد در حال افزایش هستند.

دوری جستن از رابطه جنسی

در حالی که بعضی از مطالعات نشان داده اند که رفتارهای جنسی در افراد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی افزایش می یابد، شواهدی وجود دارد که نشان می دهد برخی از این افراد از رابطه جنسی دوری می جویند. مثلا در تحقیقی در سال ۲۰۰۳، دکتر ماری زانارینی(Mary Zanarini) و همکارانش دریافتند که افراد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی به دلیل ترس از وخیم تر شدن علائمشان از رابطه جنسی دوری می کنند.

منبع : Borderline Personality Disorder and Your Sex Life

۵ ۱ رای
رأی دهی به مقاله

* درود بر شما که با حمایت خود و دعوت دیگران به مطالعه مقالات سایت، به من انگیزه می دهید. لطفا در کامنت ها و مباحثات شرکت کنید و پرسشگر باشید. جهت مشاوره آنلاین یا حضوری با شماره ۰۹۳۵۵۷۵۸۳۵۸ در تلگرام هماهنگ نمایید. *

3 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
mina
۱۳۹۸/۱۱/۲۹ ۰۰:۲۲

سلام. اگه ممکنه مطلبی در مورد درمانهای مختلف برای بزرگسالانی که درگیر آثار مخرب سو استفاده جنسی در دوران کودکی هستند بگذارید.

محمد فلاح
۱۳۹۸/۱۲/۲۲ ۱۴:۵۷

سلام
از سایت غنی و زیبای شما لذت بردم . متاسفانه به دلیل PDF مطالب امکان جزوه کردن اختصاصی آن میسر نشد. موفق باشید
دکتر محمد فلاح. GP