دانشنامه روانشناسی مردمی
علیرضا نوربخش (مشاور بالینی)

سکس گروهی

سکس گروهی در بیشتر فرهنگ‌ها غیرمعمول است.

آمیزش جنسی گروهی یا سکس گروهی به نوع خاصی از نزدیکی، آمیزش جنسی یا سکس گفته می‌شود که بین بیش از دو غیرهمجنس یا همجنس انجام شود.

رابطه سه نفره

سکس گروهی، شیوه ای از رفتار جنسی است که با مشارکت بیش از دو نفر انجام می‌شود. با این حال بیشتر به رابطه ای اطلاق می‌شود که تعداد افراد نسبتا زیاد باشند. این شکل از رابطه جز روابط جنسی پرخطر و ناسالم است. هدف افراد مشارکت کننده در این فعالیت تجربه سکس با افراد متنوع در یک نوبت است.

سکس گروهی میان گونه‌های دیگر حیوانات مثلا قوچ ها و شامپانزه ها و بونوبوها وجود دارد. امروزه این عمل بیشتر در جوامع غربی رواج دارد، اما در نظر اکثریت جوامع غربی نیز عملی تابو است.

زوج‌هایی که از رضایت زناشویی پایین برخوردار هستند، نیز گاهی برای این نوع رابطه تمایل نشان می‌دهند. در رابطه جنسی گروهی، احتمال ابتلا به بیماری‌های مقاربتی مانند زگیل تناسیلی، ایدز، سیفیلیس، هپاتیت و…. بیشتر است.

مشارکت در رابطه گروهی، می‌تواند تنها به صورت مشاهده گری یا انجام فعالیت جنسی در مقابل دیگران و یا شرکت چند نفر در رابطه جنسی به صورت گروهی باشد. رابطه جنسی گروهی به دلایلی از جمله نیاز به مکانی بسیار بزرگ، پذیرایی مفصل و هزینه‌های مالی، معمولا توسط افراد ثروتمند انجام می‌شود.

تنوع و تجربه حالات جدید در رابطه جنسی، یکی از مهم ‌ترین دلایلی است که افراد تن به یک رابطه جنسی سه‌ نفره می ‌دهند. این تنوع نوعی اختلال اضطرابی در فرد است که قصد دارد از طریق این رابطه گروهی و تنوع طلبانه، نوعی فانتزی جنسی داشته باشد. گاهی اوقات تمایل همسر به رابطه جنسی سه ‌نفره تنها در ذهن او شکل گرفته و او سعی می ‌کند از این طریق و با خیال ‌پردازی و به زبان آوردن آن، از رابطه جنسی ‌اش لذت بیشتر ببرد و در دنیای واقعی، هیچ ‌گاه قرار نیست که چنین اتفاقی برای او و همسرش رخ دهد.

اثر اروتیک ادوار آنری آوریل
اثر اروتیک ادوار آنری آوریل

میزان شیوع

به دلیل غیر قانونی بودن و انجام مخفیانه این رفتار، ارائه آمار دقیق بسیار دشوار است. برخی پژوهش ها در زمینه سکس نشان داده که یک چهارم مردان و یک هشتم زنان به این فعالیت علاقه نشان می‌دهند. در اکثر موارد سکس گروهی یکی از ده فانتزی شایع‌ بین افراد است.

باور عمومی در این زمینه از تمایل بیشتر جوانان به این فعالیت خبر می‌دهد؛ اما در عمل بیشتر جوانان به رابطه جنسی گروهی یا سکس ضربدری علاقه نشان نمی‌دهند و فضای رومانتیک عشق بازی و سکس دو نفره را ترجیح می‌دهند. بیشتر افرادی که در این فعالیت‌ها مشارکت می‌کنند بیش از ۳۰ سال دارند. تعداد قابل توجهی از آن‌ها متأهل بوده یا طلاق گرفته‌اند. البته بعضی با همسر خود در این فعالیت همراه می‌شوند.

خطرات سکس گروهی

پست های مرتبط

در سکس گروهی، نقض حریم شخصی برای افراد اتفاق می‌افتد و گاهی احتمال شناخته شدن از طرف دیگر شرکت کنندگان می‌تواند برای فرد در ابعاد دیگر زندگی از جمله محیط کاری اثرات سوء داشته باشد. رابطه بسیاری از زوج‌هایی که با یکدیگر در سکس گروهی شرکت می‌کنند به جدایی می‌رسد. با این حال می توان این احتمال را در نظر گرفت که قبل از وارد شدن به این نوع روابط، زندگی مشترک زوج در حال فروپاشی بوده است، بنابراین اگر تمایل به ایجاد چنین روابطی دارید بهتر است قبل از انجام آن در صدد حل مسائل و مشکلات عدم رضایت زناشویی خود باشید. 

دلایل گرایش به سکس گروهی

۱- داشتن چند شریک جنسی

بسیاری از افراد به ویژه مردان به تجربه سکس با چند نفر در یک شب علاقه نشان می‌دهند. سکس گروهی به یک مرد امکان آمیزش با چندین زن، هر چند به صورت مختصر را می‌دهد. بیشتر زنان در زمینه داشتن چند شریک جنسی به صورت همزمان علاقه ای در عمل نشان نمی‌دهند اما ممکن است فانتزی‌هایی در این زمینه داشته باشند.

۲- ملال جنسی

تعداد زیادی از افراد به ویژه زوج‌های میانسال ممکن است نسبت به زندگی جنسی خود احساس ملال کنند. این افراد برای داشتن تجربه ای جدید و هیجان انگیز به امتحان سکس گروهی برای یک شب یا بیشتر روی می‌آورند.

۳- رابطه زناشویی ناموفق

بعضی از زوج‌هایی که احساس عدم موفقیت در ازدواج دارند ممکن است برای سکس گروهی، به ویژه سکس ضربدری اقدام کنند. این زوج‌ها تصور می‌کنند که با این کار ممکن است میزان رضایت زناشویی آن‌ها ارتقا پیدا کند. در حالی که در عمل این فعالیت کمکی به ارتقاء کیفیت زناشویی نمی‌کند.

۴- تأیید طلبی مردان

مردانی که به دنبال دریافت تأیید از همسر خود در زمینه مهارت عشق بازی هستند، ممکن است سکس گروهی را پیشنهاد کنند. این مردان بعد از تجربه گروهی، احساس آزادی بیشتری در کار یا سایر زمینه‌ها دارند.

۵- تماشاگری جنسی

بسیاری از افراد از تماشای افراد دیگر در حال سکس لذت بسیار زیادی می‌برند. بعضی از افراد متأهل نیز تمایل دارند که همسر خود را در حال سکس با دیگران تماشا کنند. تماشاگری جنسی خود یک نوع اختلال جنسی محسوب می‌شود.

۶- نمایشگری جنسی

تعدادی از افراد تمایل دارند که در زمان برقراری رابطه جنسی، توسط دیگران مورد مشاهده قرار گیرند. این امکان برای آن‌ها در سکس گروهی فراهم می‌شود و به همین دلیل در این فعالیت مشارکت می‌کنند.

سکس ضربدری

سکس ضربدری یکی از پرطرفدار‌ترین زیر مجموعه‌های سکس گروهی است.

انسان رابطه جنسی را برای رسیدن به لذت انجام می‌دهد. در صورتی که لذت در رابطه جنسی کاهش پیدا کند امکان دارد زوجین نسبت به یکدیگر سرد شوند. ممکن است که کاهش لذت در رابطه جنسی ناشی از عدم تنوع باشد. تنوع در رابطه برای بسیاری از زوجین اهمیت بسیار زیادی دارد، به طوری که برای ایجاد تنوع دست به کارهای متعددی می‌زند. یک از این کارها برقراری رابطه جنسی ضربدری است. سکس ضربدری به این صورت است که دو یا چند زوج به صورت گروهی رابطه جنسی برقرار می‌کنند و در این میان پارتنرهای خود را با یکدیگر عوض می‌کنند.

در برخی از کشورها، سکس ضربدری آزاد است و بارها قابل انجام است. این نوع سکس معمولا در مکان‌ها و مهمانی‌های مخصوص صورت می‌گیرد. به طور معمول، زوجین یکدیگر را از طریق اینترنت و فضای مجازی پیدا می‌کنند و برای دیدار با هم و انجام سکس ضربدری در یک مکان مشخص قرار می‌گذارند.

تن دادن به این نوع رابطه از سر اجبار و برای کسب رضایت همسر، آسیب‌های روحی و روانی ناشی از آن را چند برابر می‌کند. اگر از این پیشنهاد ناراحت هستید، با همسرتان صحبت کنید و از او بخواهید که دلیل تمایلش نسبت به رابطه ضربدری را برایتان بگوید. در این صورت احتمال دارد که بتوانید با استفاده از روش‌های صحیح جایگزین، این تمایل را از بین ببرید. همچنین کمک گرفتن از یک فرد متخصص، کمک بسیاری به ریشه‌یابی مسئله و حل آن می‌کند.

عوارض سکس ضربدری

این نوع رابطه، عوارض و پیامدهای متعدد و بسیار جدی دارد. از پیامدهای این نوع رابطه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. حسادت : وقتی که زوجین رابطه ضربدری انجام می‌دهند و با پارتنر دیگری غیر از همسرشان ارضا می‌شوند، باعث می‌شود که نسبت به هم حسادت کنند. حسادت یکی از مهم ترین احساسات منفی میان زوجین است که می‌تواند زندگی مشترک را ویران کند.

۲. بی تفاوتی : زوجینی که سکس ضربدری انجام می‌دهند، به مرور زمان نسبت به هم بی تفاوت می‌شوند و علاقه‌شان نسبت به یکدیگر از بین می‌رود. حتی ممکن است که زن و شوهر به یکدیگر بدبین و بی اعتماد شده و زندگی مشترک شان با مشکلات زیادی مواجه شود.

۳. بیماری‌های مقاربتی : یکی از مهم‌ترین و جدی ترین پیامدهای سکس ضربدری، افزایش ابتلا به بیماری‌های مقاربتی می‌باشد. به طور معمول افرادی که به مرزهای اخلاقی پایبند نیستند و به سلامت خود نیز اهمیت چندانی نمی‌دهند. در نتیجه ممکن است که در این سکس های گروهی به بیماری های خطرناکی همچون ایدز و هپاتیت مبتلا شوند.

۴. پیامدهای روانی : اساس و قانون رابطه جنسی این است که بین دو نفر برقرار شود و زمانی که حالت طبیعی و متعارف خود را از دست بدهد، بر روح و روان افراد تاثیرات منفی زیادی می‌گذارد. این افراد به مرور زمان روحیه شان خشن و پرخاشگر می شود و اضطراب و حس ناامنی در وجودشان افزایش پیدا می‌کند.

رابطه جنسی سه نفره مشکل رابطه شما را برطرف نمی کند

اگر در زندگی جنسی با شریک زندگی خود مشکل دارید و رنج می برید؛ می توانید درباره برطرف نشدن نیازهای جنسی تان با شریک زندگی تان صحبت کنید و انتظارات و نیازهای خود را بگویید. برای بر طرف کردن مشکل جنسی خود با شریک تان راه حل این نیست که انتظار داشته باشید که با تجربه رابطه جنسی جدید مشکلات شما به طور جادویی بر طرف شود. شما برای برطرف کردن مشکلات جنسی خود حتما باید به روانشناس زوج درمانی یا سکس تراپیست مراجعه نمایید.

بنابراین اگر تمایل به ایجاد چنین روابطی دارید بهتر است قبل از انجام آن در صدد حل مسائل و مشکلات عدم رضایت زناشویی خود باشید. برای این منظوری دریافت مشاوره جنسی توسط یک متخصص ضروری است. سکس تراپیست می ‌تواند قدم مهمی در درمان ‌های مشکلات جنسی بردارد و فردی را که دارای چنین مشکلاتی است را به بهبود نزدیک کند.

پرسشنامه آنلاین مسائل جنسی 

۴ ۱۰ رای ها
رأی دهی به مقاله

* درود بر شما که با حمایت خود و دعوت دیگران به مطالعه مقالات سایت، به من انگیزه می دهید. لطفا در کامنت ها و مباحثات شرکت کنید و پرسشگر باشید. جهت مشاوره آنلاین یا حضوری با شماره ۰۹۳۵۵۷۵۸۳۵۸ در تلگرام هماهنگ نمایید. *

3 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
هما
۱۴۰۰/۰۷/۰۷ ۰۱:۴۷

کلا طرح و بیان و چشم انداز و تداعی اعمال پلید و شیطانی و تنفر انگیزی که ارش خدا را بلرزه در می اورد….. اشاعه ی فساد محسوب میشود …لعنت و نفرین خدا و فرشتگان خدا و مومنین و مومنات بر این مجرمان بیشرم ….

B.sh
۱۴۰۰/۰۹/۰۸ ۲۳:۳۰

سلام

یاسر
۱۴۰۰/۱۰/۲۷ ۱۱:۳۱

درود بر شما، بسیار عالی. منبع و کتاب رو هم اگر معرفی کنید عالی تر خواهد شد