دانشنامه روانشناسی مردمی
علیرضا نوربخش (مشاور بالینی)

ارگاسم چیست؟

ارگاسم عبارتست از اوج لذت جنسی و رهایی از تنش های جنسی.

مهمترین قدم برای داشتن ارگاسم، افزایش میزان دو فاکتور تنش و آرامش به صورت متعادل در هنگام برقراری رابطه جنسی است.

ارگاسم

اوج لذت جنسی(orgasm)، حالت فرح‌بخش روانی و جسمانی است که بر اثر تحریک جنسی به دست می‌آید، که در مردان با انزال همراه است. به هنگام ارگاسم، ماهیچه‌های لگنی منقبض شده و رعشه‌های خفیفی در بدن زن و مرد روی می‌دهد. در زنان، هنگام ارگاسم نوک پستان‌ها برانگیخته و سفت می‌شود، و کلیتوریس آن‌ها بزرگ و پرخون می‌شود.

ساده‌ترین راه برای رسیدن به اوج لذت جنسی، تحریک مستقیم یا غیرمستقیم آلت مردی و آلت زنانگی است. این تحریک می‌تواند به‌وسیله سکس، خود ارضایی، آمیزش مقعدی، سکس دهانی یا با استفاده از ابزار آلات جنسی صورت گیرد.

زمانی که زن و مرد در اثر کنش جنسی تحریک می‌شوند، تپش قلب دو جنس سریعتر می‌شود و فشار خون در بدن افزایش می‌یابد. این افزایش در اندام تناسلی مردان موجب بزرگتر شدن آلت مردانه و سفت شدن بدنه آن می‌شود که نعوظ(شق کردن) نامیده می‌شود. همچنین افزایش ترشح تستسترون(هورمون جنسی مردانه)، اندورفین(ترشحات عصبی ضد درد که کارکردی مشابه تریاک دارد)، اکسی توسین و وازوپرسین(هورمون هایی که علاقه به روابط اجتماعی را افزایش داده و به ایجاد اعتماد میان افراد کمک می‌کند)، موجب بالا رفتن احساس خوشی و ایجاد تنش‌های مثبت عصبی می‌شود. رفته رفته این تغییرات در جریان مداوم سکس و عمل جنسی، اوج لذت را موجب می‌شود؛ سپس به ناگاه این تحریکات و تنش‌ها فروکش می‌کند. اوج لذت جنسی، معمولا چند ثانیه دوام دارد. در هنگام ارگاسم مرد، انزال(خروج منی) صورت می‌گیرد.

زمان رسیدن به ارگاسم در مردان معمولا بسیار کوتاهتر از زنان است. برخی تحقیقات نشان می‌دهد ۷۵ درصد مردان در کمتر از دو دقیقه از آغاز سکس به اوج لذت می‌رسند. ارگاسم زنانه چه به واسطه یک رابطه بین شخصی و چه به وسیله هر ترکیبی از فعالیت‌های تحریکی و تخیلی، نمود درهم و برهمی از شرایط روانی، فیزیولوژیکی، اجتماعی و فرهنگی است.

مهمترین قدم برای داشتن ارگاسم افزایش میزان دو فاکتور تنش و آرامش به صورت متعادل در هنگام برقراری رابطه جنسی است. نوع تنشی که به زنان کمک می‌کند تا به اوج لذت برسند، تنش عضلانی است. برخی از زنان به اشتباه فکر می‌کنند که چون آرامش در هنگام رابطه جنسی مهم است پس باید فقط در آرامش دراز بکشند و هیچ واکنشی از خودشان نشان ندهند؛ اما آنچه که به اثبات رسیده‌ است این است که داشتن تنش عضلانی اغلب برای به ارگاسم رسیدن امری الزامی است. بهتر است زنان یاد بگیرند که برای به ارگاسم رسیدن به مقدار متوسط و متعادلی از تنش عضلانی در ساق پا، پا، شکم و باسن نیاز دارند.

ارگاسم

ارگاسم در زنان به دو صورت است: 

 1. کلیتورال
 2. واژینال

معنای ارگاسم واژینال در زنان موضوعی است که اولین بار به وسیله زیگموند فروید مطرح شد. او معتقد بود که ارگاسم کلیتورال پدیده ای مختص زمان نوجوانی و مصادف با رسیدن به سن بلوغ است، ولی در زنان بالغ ارگاسم کلیتورال به ارگاسم واژینال تبدیل می گردد، یعنی ارگاسمی که بدون تحریک ناحیه کلیتوریس رخ می دهد. فروید در مورد اظهاراتش هیچ علت و مدرک علمی نداشت.

بسیاری از زنان هنگامی که از تماس زناشویی واژینال به مرحله اوج لذت نمی رسیدند، حس نقص و کمبود می کردند چرا که مطابق با نظریه فروید تنها راه به ارگاسم رسیدن زنان از طریق روابط زناشویی کلاسیکی است که با همسرش دارد. این در حالی است که بسیاری از زنان می توانند از طریق ایجاد تحریکات ناحیه کلیتوریس در موقع رابطه زناشویی به ارگاسم برسند.

پست های مرتبط

در سال ۱۹۶۶ مسترز و جانسون در زمینه مراحل پاسخ جنسی انسان، تحقیقاتی را انجام دادند که این تحقیقات بر روی زنان و مردان صورت گرفت. چند سال پیش از آنها، کینزی تلاش کرده بود مرحله های فیزیولوژیک قبل و پس از ارگاسم را مورد بررسی قرار دهد. ( این مراحل عبارت بودند از: مرحله پیدایش میل جنسی، برانگیختگی(پلاتو)، ارگاسم و فرونشینی).

مسترز و جانسون در طی مطالعات خویش مشاهده کردند که مرحله ارگاسم می تواند شامل ارگاسم کلیتورال و یا ارگاسم واژینال باشد. همچنین پژوهشهای دیگری در همین زمینه نشان داد که بافت ناحیه کلیتورال به مقدار قابل توجهی به داخل ناحیه واژینال ادامه پیدا کرده است. این مطالعات این مسئله را به اثبات رساند که بین ارگاسم واژینال و کلیتورال تفاوتی وجود ندارد. بعضی از زنان با تحریک ناحیه کلیتوریس و بعضی دیگر با تحریک ناحیه واژینال به مرحله اوج لذت جنسی می رسند.

چگونگی رسیدن به ارگاسم در خانم‌ها

رسیدن به اوج لذت جنسی به روش‌های متفاوتی اتفاق می‌افتد. تحریک مستقیم یا غیر مستقیم آلت زنانگی به وسیله‌ی سکس، خود ارضایی، آمیزش مقعدی، سکس دهانی و استفاده از ابزارهای جنسی از جمله مواردی هستند که باعث رسیدن به ارگاسم و ارضا شدن می‌شود. رسیدن به ارگاسم در زنان فرایند پیچیده‌ای دارد و زمان رسیدن به ارگاسم در زنان نسبت به مردان بیشتر است و حدود ۱۰ الی ۲۰ دقیقه طول می‌کشد. زمان رسیدن به اوج لذت جنسی در هر فردی متفاوت است و حتی ممکن است برخی از افراد زمان رسیدن به اوج لذت جنسی‌ شان کمتر از ۱۰ دقیقه باشد.

نرسیدن به ارگاسم در خانم‌ها ممکن است در ابتدا مشکلی ایجاد نکند اما در آینده باعث ایجاد مشکلاتی در زندگی زناشویی می‌شود. بنابراین اگر در رابطه‌ جنسی به ارگاسم نمی‌رسید لازم است با روانشناس خود مشورت کنید تا بتوانید این مشکل را رفع کنید.

یکی از راه‌هایی که رسیدن به اوج لذت را در رابطه‌ جنسی امکان‌ پذیرتر می‌کند، داشتن رابطه‌ عاشقانه قبل از نزدیکی است. نوازش و لمس کردن نقاط حساس بدن خانم‌ها مثل سینه‌ها، گوش‌ها، ران‌ها و مچ‌ها یا بوسیدن پشت گردن و و شانه‌ها باعث می شود میل جنسی در آن‌ها بالا برود و در زمان نزدیکی راحت‌تر به ارگاسم برسند.

این نکته را در نظر داشته باشید که ممکن است خانم‌ها به دلیل داشتن استرس، نتوانند از رابطه‌ جنسی لذت کافی ببرند و به اوج لذت برسند؛ به همین دلیل ایجاد احساس آرامش در آن‌ها، از اهمیت بالایی برخوردار است و کمک زیادی به ارضا شدن آن‌ها در رابطه‌ی جنسی می‌کند. همچنین بهتر است با همسر خود درباره رابطه‌ جنسی صحبت کنید و از علایق او با خبر شوید تا بتوانید کیفیت رابطه‌ جنسی تان را بالا ببرید.

نقطه‌ ای از بدن خانم‌ها که بسیار تحریک پذیر است، نقطه G نام دارد و بر روی دیواره‌ داخلی و بالایی واژن قرار دارد و برای نوازش و تحریک آن لازم است انگشت خود را به داخل واژن فرو برده، سپس انگشت خود را به صورت حرکت(بیا نزدیکتر) خم کنید. خانم‌ها معمولا دوست دارند این نقطه به صورت مستقیم لمس شود.

ارگاسم در خواب

بسیاری از مردم، فانتزی‌های جنسی‌شان را در خواب می‌بینند و درصد زیادی از آن‌ها نیز در اثر آن، به اوج لذت جنسی می‌رسند. در این میان، هر چند باور عمومی بر این است که تنها مردان با پدیده‌ «رویاهای خیس» روبه‌رو هستند، اما مطالعات جدید نشان می‌دهد که زنان نیز در هنگام خواب، این پدیده را تجربه می‌کنند.

موسسه‌ امریکایی کینزی که در زمینه‌ی سکس، جنسیت و تولید مثل تحقیق می‌کند، در پژوهش تازه‌ خود دریافته که ۳۷ درصد زنان زیر ۴۵ سال، ارگاسم در خواب را تجربه کرده‌اند. زنان به طور معمول، صرف‌نظر از این‌که مجرد یا متاهل باشند، از سن بلوغ تا سال‌های دهه‌ پنجاه زندگی‌شان، به طور نسبتا مداوم، ارگاسم شبانه دارند.

یافته‌های کینزی در مقام مقایسه نشان می‌دهد که ۸۳ درصد مردان، با رویا یا بدون رویا، دچار انزال شبانه می‌شوند. در این میان، میزان رویاهای خیس در سال‌های پایانی نوجوانی بیشتر است و در سال‌های دهه‌ی ۳۰، تکرار آن کمتر می‌شود. نتایج این مطالعه که در مصاحبه با ۱۱ هزار نفر به دست آمده، همچنین حاکی از آن است که ۷۰ درصد زنان در طول زندگی‌شان، خواب‌های آشکارا جنسی دیده‌اند، که این عدد برای مردان ۱۰۰ درصد بوده است. نیمی از زنان مصاحبه‌شده، اعلام کردند که در زندگی زناشویی‌شان به طور منظم ارگاسم را تجربه می‌کنند.

برخی از عواملی که موجب می‌شود زنان در سکس به ارگاسم نرسند، عبارت است از:

 1. شریک جنسی خودخواه و بی‌توجه
 2. کمبود اطلاعات
 3. نگرانی‌ زنان درباره‌ تصویر بدن‌شان

زنان با افزایش سن، اعتماد به‌ نفس و امنیت ‌خاطر پیدا می‌کنند. اگر زنان به طور منظم با شریک جنسی ای سکس داشته باشند که به آن‌ها اهمیت ‌دهد، آسان‌تر به ارگاسم می‌رسند.

نکاتی درباره‌ ارگاسم زنان :

 • ۱) ۱۰ درصد زنان نمی‌توانند به ارگاسم برسند که به این اختلال، آنورگاسمیا گفته می‌شود.
 • ۲) این امکان وجود دارد که افراد در هنگام یوگا به اوج لذت جنسی برسند. به این پدیده، یوگاسم می‌گویند.
 • ۳) تنها یک‌سوم زنان، در روابط جنسی خود، اوج لذت را به شکلی منظم تجربه می‌کنند.
 • ۴) تقریبا نیمی از زنان، اولین ارگاسم خود را از طریق خود ارضایی تجربه کرده‌اند.
 • ۵) بعضی از زنان می توانند در مدتی کوتاه، چندین ارگاسم داشته باشند.
 • ۶) متوسط زمان طول کشیدن یک ارگاسم، بین ۶ تا ۱۰ ثانیه است. با این وجود، یک ارگاسم می‌تواند تا ۲۰ ثانیه طول بکشد.
 • ۷) کاندوم‌ روی کیفیت ارگاسم تاثیری نمی‌گذارند.
 • ۸) اعتماد به نفس زن در سکس، می‌تواند روی کیفیت ارگاسم او تاثیر بگذارد.

منابع 

 1. ویلیام مسترز، ویرجینیا جانسون. واکنش جنسی انسان. ترجمه هدایت موتابی. انتشارات فروزش.
 2. مستر و جانسون. احساسات و پاسخ‌های جنسی انسان. ترجمه بهنام اوحدی. انتشارات صادق هدایت.

پرسشنامه آنلاین مسائل جنسی 

۵ ۱ رای
رأی دهی به مقاله

* درود بر شما که با حمایت خود و دعوت دیگران به مطالعه مقالات سایت، به من انگیزه می دهید. لطفا در کامنت ها و مباحثات شرکت کنید و پرسشگر باشید. جهت مشاوره آنلاین یا حضوری با شماره ۰۹۳۵۵۷۵۸۳۵۸ در تلگرام هماهنگ نمایید. *

0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها